Ak sa niekto alebo niečo chytí do siete, väčšinou to neveští nič dobré. Nie vždy to tak byť musí. Existujú aj druhy sietí, ktoré dokážu byť nápomocné a dokonca dokážu zachrániť aj život. Preto poznáme aj bezpečnostné siete alebo ochranné siete, ktoré plnia svoj účel a nesmú zlyhávať.
Ponúkneme vám ideálny príklad z histórie. Most Golden Gate v slávnom americkom meste San Francisco, ktorý je postavený nad Goldengateskou zátokou meria takmer až 3 km a bol dokončený v roku 1937. Počas stavby na ňom pracovali stovky robotníkov a zahynulo iba 11 z nich. A aj to pár dní pred dokončením. Obrovské piliere siahajú až do výšky takmer 227 m. Množstvu robotníkov zachránili životy práve ochranné siete, ktoré boli pri výstavbe mosta používané.
Druhy sietí
Najviac využívané sú dnes práve bezpečnostné siete, ktoré sa využívajú predovšetkým v stavebníctve. Napríklad sa obopínajú okolo lešenia. Nemenej často sa využívajú záchytné siete a ochranné siete, ktoré sa využívajú napríklad aj pri športových podujatiach (hokej), kde chránia divákov pred pukmi či loptičkami. Využite si však v priemysle nájdu a priemyselné siete. A čo by to bolo za siete, keby nebolo možné ich využiť na rybolov. Tieto technické materiály sú dodávané na mieru podľa požiadaviek samotného klienta v závislosti od jeho potrieb.
Laná a šnúry
Medzi technické materiály v spojení so sieťami radíme i špeciálne laná a šnúry, ktoré sa môžu používať rôzne v stavebníctve, strojárenskom priemysle, poľnohospodárstve alebo v rámci lodnej dopravy. Unikátna je ich štruktúra, ktorá musí odolať v skutku náročným podmienkam.
Laná a šnúry sú vyrobené z polyamidového alebo polypropylénového vlákna. Obe varianty sú husto pletené a stáčané s dušou alebo bez duše a môžu mať priemer od 1 až po 120 mm. Na výrobu sa používa aj polyester alebo konopná zmes.